NORDBY SOGN 1845
Navnene i ( ) er døbe/tilnavne i tidligere eller senere folketællinger.
1. Præstegaard
Stephan Heegaard 45 g I Sognet Sognepræst
Lovise Agustine Schade 37 g Esbønderup Hans Kone
Kronborg A.
Poul Henrik Heegaard 17 u Tunøe Deres Børn
Aarhus A.
Janus Christian Heegaard 17 u = =
Sophus Heegaard 15 u = =
Johan Frederik Heegaard 13 u = =
Helene Sophie Johanne Heegaard 11 u = =
Helene Sophie Winther Heegaard 72 E Tranebjerg Huusfaders Moder
Peder Julius Rosenstand Fausbøll 28 u Houe S. Huuslærer
Ringkøb. A.
Mette Tang Buck 39 u Ringkøbing Huusjomfru
Peder Carstensen 28 u I Sognet Tjenestefolk
Jørgen Skjøt 23 u = =
Clemmen Sørensen 41 u = =
Jørgen Møller 20 u = =
Ane Johnsen 23 u = =
Maren Farver 21 u = =
Kirsten Degn 19 u = =
2. en Gaard
Thomas Michelsen 31 g I Sognet Kirkesanger og Skolelærer
Barbara Holm 30 g = Hans Kone
Maria Petrea Michelsen 8 u = Deres Børn
Søren Peter Michelsen 5 u = =
Ida Johanne Elisabeth Michelsen 2 u = =
Jens Pedersen 20 u = Tjenestefolk
Ane Kirstine Mogensen 24 u = =
Mette Johanne Foged 18 u = =
3. en Gaard
Christen Jensen (Mathiasen) 33 g I Sognet Gaardmand
Ane Sørensdatter 43 g = Hans Kone
Maren Gylling (Clemmensen) 22 u = Deres Børn,
Søren Gylling (Clemmensen) 19 u = = i 1850 hed Børnene
Clemmen Christensen 12 u = = Clausen
Jens Christensen 8 u = = =
Michel Gylling 15 u = = = , fra Forstanden
Jens Skjøt 22 u = Tjenestekarl
4. en Gaard
Morten Jacobsen 49 g I Sognet Gaardmand
Bodil Pedersdatter 59 g = Hans Kone
Kirsten Johanne Farver 19 u = Deres Børn
Jens Mortensen Farver 17 u = =
Mathias Christensen 65 u = Huusmoders første Mands Broder
fra Forstanden fra Barndommen
5. en Gaard
Peder Jensen (Gyes) 52 g I Sognet Gaardmand
Dorthe Sørensdatter 48 g = Hans Kone
Jens Pedersen (Gyes) 20 u = Deres Børn
Michel Søren Pedersen (Gyes) 11 u = =
Mette Christensdatter 74 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
Peder Jensen Degn 29 g = Indsidder, Huusfaders Svigersøn
Ane Mette Pedersdatter 23 g = Hans Kone
Jens Søren Degn 2 u = Deres Børn
Jens Peter Degn 1 u = =
6. en Gaard
Rasmus Michelsen 37 g I Sognet Gaardmand
Dorthe Henriksdatter 40 g Østerby Hans Kone
Jørgen Søren Rasmussen 7 u I Sognet Deres Børn
Mette Kirstine Rasmusdatter 5 u = =
Mariane Rasmusdatter 2 u = =
Jørgen Søren Hjort 19 u = Tjenestefolk
Dorthe Clemmensdatter 26 u = =
7. en Gaard
Lars Michelsen Gaard 59 E I Sognet Gaardmand
Jens Michelsen 27 g = Indsidder, Huusfaders Svigersøn
Grethe Larsdatter 23 g = Hans Kone
Jens Michel Jensen 16 u = Tjenestefolk
Margrethe Carstensdatter 15 u = =
8. et Huus
Søren (Sørensen) Larsen 54 g I Sognet Træskomand
Dorthe (Elisabeth) Sørensdatter 66 g = Hans Kone
9. en Gaard
Rasmus Molbo 27 g I Sognet Gaardmand
Apollone Larsdatter 33 g = Hans Kone
Jacob Pedersen 19 u = Deres Stifsøn, Skræder
Kirsten Joh. (Pedersen) Farver 17 u = Deres Børn
Lars (Pedersen) Farver 10 u = =
Jens (Pedersen) Farver 7 u = =
Peder (Pedersen) Farver 5 u = =
Bodil (Rasmusd.) Farver 2 u = =
10. en Gaard
Rasmus Poulsen (Michelsen) 41 g I Sognet Gaardmand
Karen Rasmusdatter 39 g = Hans Kone
Michel Poulsen (Rasmussen) 17 u = Deres Børn
Rasmus Poulsen (Rasmussen) 12 u = =
Margrethe Poulsen 8 u = =
Niels Poulsen 4 u = =
Peder Poulsen 1 u = =
Dorthe Pedersdatter 45 u = Tjenestepige
11. en Gaard
Peder Michelsen 28 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Dorthe Holm 27 g = Hans Kone
Jensine (Pedersdatter) Holm 6 u = Deres Børn
Maren Holm 5 u = =
Michel Søren Holm 2 u = =
Ane Margrethe Holm 1 u = =
Karen Jørgensdatter 16 u = Tjenestepige
12. en Gaard
Rasmus Michelsen (Farver) 34 g I Sognet Gaardmand
Margrethe (Pedersd.) Skræder 29 g = Hans Kone
Peder (Rasmussen) Skræder 7 u = Deres Børn
Michel Skræder 5 u = =
Rasmus Skræder 3 u = =
Margrethe Skræder 3 u = =
Peder Jensen Skræder 71 g = Huusfaders Svigerforældre,
Mette Kjeldsen 60 g = som af ham forsørges
Michel Beyer 21 u = Tjenestefolk
Karen Margrethe Michelsdatter 22 u Langemark =
13. en Gaard
Jens Jensen Skræder 43 g I Sognet Gaardmand
Margrethe Hansdatter 32 g = Hans Kone
Maren Skræder 13 u = Deres Børn
Hans Skræder 10 u = =
Barbara Skræder 8 u = =
Jens Skræder 4 u = =
Jens Søren Skræder 73 E = Huusfaders Fader, som af ham forsørges
Jens Visser 20 u = Tjenestefolk
Maren Jensdatter 29 u = =
14. et Huus
Tønnes Nielsen 34 g I Sognet Møller
Ane Pedersdatter 28 g Mollerup Hans Kone
Løve Herred
Jens Peter Møller 3 u I Sognet Deres Børn
Niels Møller 1 u = =
Bodil Marie Pedersdatter 19 u Langemark Tjenestefolk
Christian Madsen 17 u Brundby =
15. en Gaard
Morten Holm 35 g I Sognet Gaardmand
Kirsten Hansdatter 31 g = Hans Kone
Clemmen Holm 11 u = Deres Børn
Hans Foged Holm 9 u = =
Barbara Holm 5 u = =
16. en Gaard
Christen Rasmussen (Molbo) 55 g I Sognet Gaardmand
Mette Kirstine Jacobsdatter 45 g = Hans Kone
Maren (Christensd.) Farver 17 u = Deres Børn
Jacob Farver 14 u = =
Margrethe Farver 11 u = =
Michel Pedersen 25 u = Tjenestekarl
17. en Gaard
Jeppe Michelsen 33 g I Sognet Gaardmand
Karen Margrethe Pedersdatter 27 g Langemark Hans Kone
Peder Bonde 6 u I Sognet Deres Børn
Rasmus Michael Bonde 4 u = =
Rasmus Jørgen Nielsen 23 u Langemark Tjenestefolk
Ane Mette Pedersdatter 28 u Alstrup =
Michel Bonde 65 g I Sognet Aftægtsmand
Mette Johanne Pedersdatter 61 g = Hans Kone
18. en Gaard
Jens Hansen Farver 41 g I Sognet Gaardmand
Johanne Michelsdatter 46 g = Hans Kone
Hans (Jensen) Farver 16 u = Deres Børn
Michel (Jensen) Farver 13 u = =
Søren Rasmussen 23 u = Tjenestefolk
Frederikke Hansdatter 17 u Brundby =
19. et Huus
Jens Christensen 28 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Sørensdatter 44 g = Hans Kone
Grethe Jørgensdatter 22 u = Deres Børn
Kirsten Jørgensdatter 9 u = =
Ane Margrethe Jørgensdatter 4 u = =
20. et Huus
Hans Nielsen 43 g I Sognet Træskomand
Mette Jensdatter 33 g = Hans Kone
Margrethe Hansdatter (Skræder) 8 u = Deres Børn
Niels Hansen (Skræder) 6 u = =
Jens Hansen (Skræder) 3 u = =
Margrethe Hansdatter 71 E = Huusfaders Moder, som af
ham forsørges
21. en Gaard
Jørgen Thundbo 29 g I Sognet Gaardmand
Margrethe Sørensdatter 23 g = Hans Kone
Jens Thundbo 1 u = Deres Barn
Barbara Sørensdatter 75 E = Aftægtskone
Michel Larsen 20 u = Tjenestekarl
22. et Huus
Ole Rasmussen Kjeldsen 39 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Karen Jensdatter 42 g = Hans Kone
Jens Kjeldsen (Olesen) 13 u = Deres Barn
Maren Christensdatter 66 E = Huusfaders Moder, som af
ham forsørges
23. et Huus
Michel (Pedersen) Holm 49 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Andrea Kjeldsen 58 g = Hans Kone
24. en Gaard
Rasmus Pedersen 33 g I Sognet Gaardmand
Karen Jensdatter Beyer 29 g = Hans Kone
Barbara Beyer 6 u = Deres Børn
Mette Beyer 5 u = =
Inger Beyer 3 u = =
Ane Dorthe Beyer 2 u = =
Inger Michelsdatter 61 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
Clemmen Beyer 24 u = Tjenestefolk
Søren Beyer 17 u = =
Mette Kirstine Rasmusdatter 18 u Selsingg. =
25. et Huus
Michel (Michelsen) Kræmmer 50 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Katrine Michelsdatter 43 g = Hans Kone
Michel Søren Kræmmer 10 u = Deres Barn
26. et Huus
Peder Sørensen 52 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Dorthe Sørensdatter 37 g = Hans Kone
Søren Smed 7 u = Deres Børn
Michel Jørgen Smed 4 u = =
Clemmen Sørensen Veiø 58 g = Indsidder og Dagleier
Mette Clemmensdatter 44 g = Hans Kone
27. et Huus
Peder Tolder 59 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Mette Jensdatter 35 g Ørbye Hans Kone
Jørgen Christian Bay 11 u I Sognet Deres Børn
Jens Bay 8 u = =
Marie Kruse 4 u = =
28. et Huus
Michel Christensen 49 g I Sognet Huusmand og Skræder
Dorthe Jensdatter 49 g = Hans Kone
29. et Huus
Jens Mahler 28 g Onsbjerg Huusmand og Smed
Apollone Larsdatter 21 g I Sognet Hans Kone
Bodil Kirstine Jensdatter 3 u = Deres Barn
Rasmus Søren Larsen 18 u = Smedelærling
Mariane Larsdatter 13 u = Huusmoders Søster
Lars Smed 52 g = Huusfaders Svigerforældre, som
Bodil Sørensdatter 55 g = af ham forsørges
30. et Huus
Niels Jensen 35 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Marie Pedersdatter 34 g Tafteberg Hans Kone
Ane Nielsdatter 4 u I Sognet Deres Barn
Jens Nielsen 60 E = Huusfaders Fader, som af ham
forsørges
31. et Huus
Bertel Rasmussen 31 g Brundby Lever af Huuset, Arbeidsmand
Ane Johanne Madsdatter 24 g = Hans Kone
32. et Huus
Anders (Rasmussen) Mogensen 34 g I Sognet Huusmand og Reebslager
Bodil Marie Sørensdatter 38 g Besser Hans Kone
Ane Mogensen 8 u I Sognet Deres Børn
Jens Søren Mogensen 4 u = =
Rasmus Mogensen 1 u = =
Peder Puds 20 u = Tjenestedreng
Rasmus Mogensen 65 E = Huusfaders Fader, som af ham
forsørges
33. et Huus
Anders Andersen 39 g I Sognet Huusmand og Reebslager
Margrethe Andersdatter 33 g = Hans Kone
Jens Henrik Kjeldsen 10 u = Pleiebarn
34. et Huus
Michel Visser 49 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Jensdatter 38 g = Hans Kone
Mette Visser 18 u = Deres Børn
Michel Visser 13 u = =
35. et Huus
Hans Sørensen 43 g Besser Huusmand og Bødker
Dorthe Rasmusdatter 41 g I Sognet Hans Kone
Peder Puhr 15 u = Deres Pleiebarn
Dorthe Christensdatter 40 E = Aftægtskone
36. et Huus
Rasmus Søren Jørgensen 27 g I Sognet Huusmand og Møllebygger
Mariane Skræder 23 g = Hans Kone
Jørgen Søren Snedker 4 u = Deres Børn
Peder Snedker 2 u = =
37. et Huus
Rasmus Bager 46 g Tafteberg Huusmand og Dagleier
Bodil Michelsdatter 48 g I Sognet Hans Kone
Michel Bager 15 u = Deres Børn
Anders Bager 13 u = =
Rasmus Bager 6 u = =
38. en Gaard
Rasmus Jensen Foged 75 g I Sognet Gaardmand
Bodil Johanne Hansdatter 66 g = Hans Kone
Peder Hansen 27 g = Indsidder
Margrethe Christensdatter 31 g = Hans Kone
Hans Foged 2 u = Deres Barn
Jørgen Molbo 28 u = Tjenestefolk
Ole Gylling 19 u = =
Bodil Marie Pedersdatter 24 u Langemark =
39. en Gaard
Michel Søren Michelsen 32 g I Sognet Gaardmand
Dorthe Gommesen 32 g = Hans Kone
Christen Michelsen 13 u = Deres Børn
Ane Dorthe Michelsen 8 u = =
Michel Beyer Michelsen 6 u = =
Kirsten Michelsen 4 u = =
Mette Michelsen 2 u = =
Peder Gommesen 29 u = Tjenestefolk
Mette Kirstine Christiansdatter 20 u Tunøe =
Aarhus A.
40. en Gaard
Niels Kjeldsen 37 g I Sognet Gaardmand
Ane Jensdatter 40 g = Hans Kone
Ole Nielsen (Kjeldsen) 14 u = Deres Børn
Jens Nielsen (Kjeldsen) 11 u = =
Rasmus Nielsen (Kjeldsen) 9 u = =
Peder Nielsen (Kjeldsen) 7 u = =
Niels Nielsen (Kjeldsen) 5 u = =
Kirstine Nielsdatter 67 E Tirstrup Huusfaders Moder, som af ham
Randers A. forsørges
41. et Huus
Maren Michelsdatter 66 E I Sognet Huusmandsenke
Michel Thundbo 33 u = Hendes Søn
42. et Huus
Clemmen Jensen 63 g I Sognet Huusmand og Reebslager
Maren Jørgensdatter 60 g = Hans Kone
Jørgen Clemmensen 31 u = Deres Søn, Skomager
Maren Clemmensdatter 24 u = Deres Datter
Barbara Moesgaard 23 u = Tjenestepige
43. et Huus
Johannes Holm 24 g I Sognet Huusmand og Søemand
Ane Mette Tuse 21 g = Hans Kone
Peder (Johannes) Holm 1 u = Deres Søn
Bodil Johanne Poulsdatter 64 E = Forsørges af Huusfader
44. en Gaard
Jens Hansen (Foged) 38 g I Sognet Gaardmand
Johanne Sørensdatter 45 g = Hans Kone
Barbara Foged 17 u = Deres Børn
Hans Foged 13 u = =
Mette (Johanne) Foged 9 u = =
Margrethe Foged 6 u = =
Niels Skaarup 19 u = Tjenestekarl
45. en Gaard
Anders Tolder 37 g I Sognet Huusmand og Søemand
Kirsten Clemmensdatter 35 g = Hans Kone
Mette Johanne Tolder 9 u = Deres Børn
Bodil Johanne Tolder 2 u = =
46. et Huus
Michel Beyer 36 g I Sognet Huusmand og Søemand
Ane Rasmusdatter 35 g = Hans Kone
Johanne Beyer 11 u = Deres Barn
47. et Huus
Karen Jensdatter 63 E Onsbjerg Huusmandsenke
Niels Printz 27 u I Sognet Hendes Børn
Birthe Printz 23 u = =
48. et Huus
Jens Jensen Snedker 78 g Saxild Huusmand, lever af sin Formue
Hads Herred
Christiane Pedersdatter 70 g I Sognet Hans Kone
Andreas Nielsen 47 E = Indsidder og Tømmermand
Christiane Snedker 15 u = Hans Børn
Jens Snedker 11 u = =
49. et Huus
Michel Grønfeld 35 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Karen Skonning 37 g = Hans Kone
Bodil Marie Grønfeld 9 u = Deres Barn
50. en Gaard
Jørgen Sørensen Rytter 46 g I Sognet Gaardmand
Margrethe Skræder 32 g = Hans Kone
Maren Grønfeld 20 u = Deres Børn
Bodil Marie Grønfeld 9 u = =
Kirsten Marie Grønfeld 6 u = =
Barbara Grønfeld 4 u = =
Lars Grønfeld 1 u = =
Schultz Nielsdatter 31 u Haarmark Tjenestepige
Kirsten Ibsdatter 68 E I Sognet Aftægtsenke
51. en Gaard
Rasmus Beyer (Olesen) 50 g I Sognet Gaardmand
Mette Rasmusdatter 56 g = Hans Kone
Jens Rasmussen (Beyer) 20 u = Deres Børn
Mette Johanne Rasmusdatter 15 u = =
Jørgen Gylling 16 u = Tjenestefolk
Mariane Michelsdatter 20 u = =
52. en Gaard
Jens Kræmmer 25 g I Sognet Gaardmand
Bodil Margrethe Foged 25 g = Hans Kone
Clemmen Foged (Kræmmer) 76 g = Huusfaders Svigerforældre,
Mette Johanne Beyer 50 g = som af ham forsørges
Michel Foged 15 u = Huusmoders Broder
Clemmen Greve 50 u = Tjenestekarl
53. et Boelssted
Michel Kjær 31 g I Sognet Boelsmand
Bodil Margr. Joh. Sørensdatter 55 g = Hans Kone
54. et Huus
Christen (Jensen) Tuse 59 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Maren Andersdatter 57 g = Hans Kone
Peder (Christensen) Tuse 16 u = Deres Søn
Christen Kjær 37 g = Indsidder og Dagleier
Bodil Tuse 32 g = Hans Kone
Maren Kjær 4 u = Deres Barn
55. et Huus
Søren Jensen Koldby 36 g I Sognet Huusmand og Skræder
Mette Jensdatter 32 g = Hans Kone
Bodil Marie Skræder 2 u = Deres Barn
Jørgen Degn 25 u = Styrmand
56. et Huus
Søren (Olesen) Degn 54 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Marie Hansdatter 64 g Koldby Hans Kone
57. en Gaard
Søren (Michelsen) Thundbo 39 g I Sognet Gaardmand
Margrethe Michelsdatter 39 g = Hans Kone
Mariane (Sørensd.) Thundbo 13 u = Deres Børn
Ane Margrethe (Sørensd.) Thundbo 12 u = =
Ole Michelsen 34 u = Tjenestekarl
58. en Gaard
Lars (Michelsen) Johnsen 52 g I Sognet Gaardmand
Maren Pedersdatter 52 g = Hans Kone
Peder Johnsen 27 u = Deres Børn
Søren Johnsen 17 u = =
Mette Kirstine Johnsen 13 u = =
Lars Johnsen 11 u = =
Ane Larsdatter 83 E = Huusfaders Moder, som af
ham forsørges
59. en Gaard
Jens Pedersen 47 g I Sognet Gaardmand
Bodil Olesdatter 36 g = Hans Kone
Ole Kræmmer (Jensen) 14 u = Deres Børn
Margrethe Kræmmer (Jensdatter) 12 u = =
Peder Kræmmer (Jensen) 8 u = =
Jens Kræmmer 2 u = =
Margrethe Pedersdatter 76 E = Huusfaders Moder, som af
ham forsørges
60. en Gaard
Hans Larsen 35 g I Sognet Gaardmand
Maren Michelsdatter 29 g = Hans Kone
Lars Peter Hansen (Farver) 8 u = Deres Børn
Michel Hansen (Farver) 6 u = =
Thomas Hansen (Farver) 4 u = =
Jens Michael Hansen (Farver) 2 u = =
Ane Dorthe Degn 21 u = Tjenestepige
Lars Michelsen 62 g = Aftægtsmand
Johanne Jensdatter 66 g = Hans Kone
61. et Huus
Michel (Sørensen) Clausen 61 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Mette Jørgensdatter 69 g = Hans Kone
62. et Huus
Peder Holm 24 g I Sognet Huusmand og Søemand
Johanne Marie Gommesen 24 g = Hans Kone
Jensine Holm 1 u = Deres Barn
Søren Holm 59 E = Huusfaders Fader, som af
ham forsørges
Margrethe Skaarup 16 u = Tjenestepige
63. en Gaard
Niels (Jensen) Mathiasen 28 g I Sognet Gaardmand
Margrethe Pedersdatter 32 g = Hans Kone
Peder Kramer 11 u = Deres Børn
Hans (Nielsen) Kramer 1 u = =
Niels Suder 19 u = Tjenestefolk
Morten Jørgen Jensen 16 u = =
Sidsel Jensdatter 27 u = =
64. en Gaard
Peder (Jensen) Tuse 51 E I Sognet Gaardmand
Jens (Pedersen) Tuse 24 u = Hans Sønner
Christen Søren (Pedersen) Tuse 16 u = =
Apollone Clemmensdatter 30 u = Tjenestefolk
Kirsten Marie Fløistrup 19 u = =
65. et Huus
Jens Borgemester 46 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Jensdatter 46 g = Hans Kone
Ane Jensdatter 19 u = Ders Datter
Mette Rasmusdatter 77 E = Huusfaders Moder, som af
ham forsørges
66. en Gaard
Rasmus (Jensen) Kræmmer 50 g I Sognet Gaardmand
Bodil Christensdatter 24 g = Hans Kone
Jens (Rasmussen) Kræmmer 23 u = Deres Børn
Lars (Rasmussen) Kræmmer 19 u = =
Henrik (Rasmussen) Kræmmer 14 u = =
Michel Søren (Rasmussen) Kræmmer 11 u = =
Bodil Jørgensdatter 21 u = Tjenestepige
67. en Gaard
Rasmus (Nielsen) Kornmaaler 53 g I Sognet Gaardmand
Mette Sørensdatter 44 g = Hans Kone
Niels Søren (Rasmuss.)Kornmaaler 23 u = Deres Børn
Knud (Rasmussen) Kornmaaler 19 u = =
Rasmus (Rasmussen) Kornmaaler 15 u = =
Christian (Rasmuss.) Kornmaaler 12 u = =
Morten (Rasmussen) Kornmaaler 9 u = =
Barbara (Rasmusd.) Kornmaaler 7 u = =
Maren Kornmaaler 3 u = =
Magdalene Adamsdatter 25 u = Tjenestepige
68. en Gaard
Peder Foged 36 g I Sognet Gaardmand
Mette Clemmensdatter 37 g = Hans Kone
Rasmus Foged 15 u = Deres Søn
Anders Tuse 24 u = Tjenestefolk
Peder Tolder 16 u = =
Ane Clemmensdatter 21 u = =
69. en Gaard
Rasmus Printz 49 g I Sognet Gaardmand
Mariane Nielsdatter 42 g = Hans Kone
Mette (Rasmusd.) Printz 21 u = Deres Børn
Niels (Rasmussen) Printz 18 u = =
Margrethe (Rasmusd.) Printz 12 u = =
Søren (Rasmussen) Printz 10 u = =
Maren (Rasmud.) Printz 7 u = =
Jens Grønfeld 74 E = Huusfaders Svigerfader, som af
ham forsørges
Ane Gylling 22 u = Tjenestepige
70. et Huus
Christen Clemmensen 32 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Margrethe Sørensdatter 46 g Aarhus Hans Kone
Marie Terkelsdatter 59 E Langemark Huusfaders Moder, som af
ham forsørges
71. et Huus
Terkel Jørgensen 34 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Grønseth 28 g Kyholm Hans Kone
Barbara Møller 2 u I Sognet Deres Barn
Jørgen Puds 59 g = Huusfaders Forældre, som af
Mette Christensdatter 65 g = ham forsørges
72. et Boelssted
Søren Bonde 31 g I Sognet Boelsmand og Handlende
Maren Anholm 30 g = Hans Kone
Jørgen (Sørensen) Anholm 9 u = Deres Børn
Kirsten (Sørensd.) Anholm 7 u = =
Michel Anholm 4 u = =
Clemmen Anholm 2 u = =
Jørgen Anholm 72 E Brundby Huusfaders Svigerfader, som af
ham forsørges
Gunild Sophie Mogensen 18 u I Sognet Tjenestepige
73. et Huus
Rasmus Kræmmer 35 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Bodil Olesdatter 28 g = Hans Kone
Ane Kræmmer 3 u = Deres Barn
Bodil Jensdatter 67 E = Aftægtskone
74. et Huus
Frederik Kjerulff 29 g Stauns Huusmand og Tømmermand
Juliane Meinicke 31 g Kleistrup Hans Kone
grd. Holbæk A.
Morten Kjerulff 6 u I Sognet Deres Børn
Ferdinand Kjerulff 4 u = =
Ane Dorthe Kjerulff 2 u = =
Apollone Jensdatter 67 E = Aftægtskone
75. en Gaard
Jens Smed 58 g I Sognet Gaardmand
Inger Poulsdatter 51 g = Hans Kone
Peder Smed 24 u = Deres Børn
Dorthe Smed 13 u = =
Michel Smed 11 u = =
76. et Huus
Bodil Pedersdatter 76 E I Sognet Huusmandsenke
Kirsten Sørensdatter 45 u = Hendes Datter
77. et Huus
Peder Jensen (Skræder) 36 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Kjær (Michelsdatter) 34 g = Hans Kone
Jens Pedersen 11 u = Deres Børn
Karen Pedersdatter (Skræder) 6 u = =
Michel Pedersen (Skræder) 1 u = =
Michel Kjær 61 g = Huusfaders Svigerforældre, som
Karen Christensdatter 62 g = af ham forsørges
78. et Huus
Søren Abrahamsen 62 g Koldby Huusmand og Dagleier
Karen Pedersdatter 45 g I Sognet Hans Kone
Ane Obitz 8 u = Deres Barn
Ingeborg Rasmusdatter 29 u = Huusmandsenke
Birthe Rasmusdatter 7 u Østerby Hendes Børn
Jensine Mogensen 5 u I Sognet =
79. et Huus
Carsten Mumm 64 g Nöbbel Huusmand og Murer
Rendsborg A.
Ane Jensdatter 53 g I Sognet Hans Kone
Hans Peter Mumm 11 u = Deres Børn
Jens Carstensen Mumm 28 u = = , Søemand
Hans Carstensen Mumm 25 u = = , Søemand
Mette Pedersdatter Tuse 86 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
Christen Suder 29 g = Indsidder og Dagleier
Mette Mumm 25 g = Hans Kone
80. et Huus
Søren Kjeldsen 31 g I Sognet Huusmand og Skomager
Ida Dorthea Johansdatter 33 g Tirstrup Hans Kone
Randers A.
Bodil Johanne Kjeldsen 6 u I Sognet Deres Barn
Peder Kræmmer 54 g = Aftægtsmand
Inger Holm 51 g = Hans Kone
81. et Huus
Hans Mortensen 29 g Thorup Huusmand og Tømmermand
Bodil Clemmensdatter 31 g I Sognet Hans Kone
Dorthe Snedker 8 u = Deres Børn
Clemmen Snedker 6 u = =
Martha Snedker 4 u = =
Dorthe Maria Snedker 3 u = =
Søren Andersen 19 u Brundby Tømmerlærling
82. et Huus
Clemmen Jørgensen 65 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Dorthe Jensdatter 63 g = Hans Kone
Jørgen Clemmensen 26 u = Deres Søn
Rasmus Jørgensen 62 u = Huusfaders Broder, har mistet
Forstanden fra Barndommen
Jens Clemmensen 28 g = Indsidder og Tømmermand
Bodil Johanne Tuse 24 g = Hans Kone
Clemmen Snedker 2 u = Deres Barn
83. et Huus
Adam Nielsen 27 g Alstrup Huusmand og Dagleier
Dorthe Kjær (Pedersdatter) 22 g I Sognet Hans Kone
Karen Pedersdatter 50 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
84. en Gaard
Søren Kræmmer 60 g I Sognet Gaardmand
Bodil Larsdatter 49 g = Hans Kone
Grethe Sørensdatter (Kræmmer) 26 u = Deres Døtre
Mariane Sørensdatter (Kræmmer) 21 u = =
85. en Gaard
Anders Gommesen 65 g Æreskøbing Gaardmand
Mette Smed 52 g I Sognet Hans Kone
Rasmus Michael Gommesen 22 u = Deres Børn
Maria Gommesen 17 u = =
Anders Gommesen 14 u = =
Maren Gommesen 11 u = =
86. et Huus
Adam Pedersen 44 g Onsbjerg Huusmand og Dagleier
Bodil Clemmensdatter 39 g Langemark Hans Kone
Ane Kirstine Lam 16 u I Sognet Deres Børn
Michel Lam 9 u = =
Frederikke Lam 6 u = =
Kirsten Marie Lam 4 u = =
John Lam 2 u = =
87. en Gaard
Michel Hansen 34 g I Sognet Gaardmand
Maren Degn (Jensdatter) 34 g = Hans Kone
Mette (Michelsdatter) Foged 11 u = Deres Børn
Hans (Michelsen) Foged 8 u = =
Jens Søren (Michelsen) Foged 6 u = =
Barbara (Michelsdatter) Foged 6 u = =
Peder Foged 4 u = =
88. en Gaard
Peder Michelsen 62 g Brundby Gaardeier
Maren Thomasdatter 59 g Koldby Hans Kone
Poul Henrik Michelsen 18 u I Sognet Deres Søn
Rasmus Bertelsen 29 u Koldby Tjenestefolk
Clemmen Johnsen 14 u I Sognet =
Grethe Jensdatter 26 u = =
89. en Gaard
Michel Sørensen 35 g I Sognet Gaardmand
Johanne Sørensdatter 44 g = Hans Kone
Rasmus Foged 13 u = Deres Børn
Margrethe Foged 10 u = =
Søren Foged 8 u = =
Apollone Foged 6 u = =
Karen Foged 3 u = =
Maren Skjøt 20 u = Tjenestepige
Clemmen Beyer 25 u = Dagleier og Søemand
90. et Huus
Rasmus Degn 27 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Pedersdatter 29 g = Hans Kone
Peder Degn 5 u = Deres Børn
Mette Degn 4 u Pillemark =
Kirsten Degn 2 u = =
91. en Gaard
Maren Rasmusdatter 56 E I Sognet Gaardmandsenke
Hans Peter Skræder 24 u = Hendes Sønner
Ole (Michelsen) Skræder 21 u = =
Michel (Michelsen) Skræder 19 u = =
Jacob (Michelsen) Skræder 15 u = =
Barbara Jensdatter 22 u = Tjenestepige
92. et Huus
Ida Anholm, g. Gylling 34 E I Sognet Huusmandsenke
Clemmen Gylling 12 u = Hendes Børn
Kirsten Marie Gylling 10 u = =
Jørgen Søren Gylling 7 u = =
Amalie Gylling 5 u = =
Ane Margrethe Gylling 2 u = =
Christiane Margrethe Gylling 1 u = =
Ane Kathrine Jensdatter 20 u Besser Tjenestepige
Søren Peter Clemmensen 23 u I Sognet Skrædersvend
93. et Huus
Jens (Knudsen) Tolder 38 g I Sognet Huusmand og Snedker
Dorthe Sørensdatter 30 g Onsbjerg Hans Kone
Dorthe Johanne Tolder 2 u I Sognet Deres Børn
Søren Peter Tolder 1 u = =
Apollone Fisker 15 u = Tjenestepige
94. et Huus
Ole Clemmensen 44 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Mette Nielsdatter 50 g = Hans Kone
Søren Skaarup 11 u = Deres Barn
95. et Huus
Jens Clemmensen (Rysser) 51 g Tranebjerg Huusmand og Hjulmand
Ane Jørgensdatter 52 g I Sognet Hans Kone
Clemmen Jørgen Haukrog 9 u = Deres Barn
Grethe Pedersdatter 80 E Tanderup Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
Jens Clemmensen 23 g I Sognet Indsidder og Hjulmand
Vilhelmine Stahl 25 g Ørbye Hans Kone
96. et Huus
Michel Ibsen 26 g Thunøe Huusmand og Skomager
Aarhus A.
Mette Marie Sjørsleff 21 g I Sognet Hans Kone
Maren Rasmusdatter 48 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
Rasmus Sjørsleff 23 u = Tømmermand
Apollone Sjørsleff 10 u = Hans Søster
97. et Huus
Jens Alrøe 32 g Pillemark Huusmand og Murer
Kirsten Suder 27 g I Sognet Hans Kone
Jens Wilder 6 u = Deres Børn
Birthe Marie Wilder 4 u = =
Niels Søren Wilder 2 u = =
98. et Huus
Rasmus Jørgen Sørensen 35 g Pillemark Huusmand og Træskomand
Ane Margrethe Larsdatter 33 g I Sognet Hans Kone
Jørgen Søren Møller 7 u Besser Deres Børn
Jens Peter Møller 4 u I Sognet =
Dorthe Marie Møller 1 u = =
99. et Huus
Jens Mogensen 36 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Ane Sørensdatter 39 g = Hans Kone
Rasmus Jørgen Olesen 24 g = Indsidder og Skræder
Maren Jensdatter 21 g = Hans Kone
Ane Dorthe Skræder 1 u = Deres Barn
100. en Gaard
Søren (Sørensen) Beyer 47 g I Sognet Gaardmand
Mette Johanne Sørensdatter 49 g = Hans Kone
Margrethe (Sørensd.) Beyer 20 u = Deres Børn
Mette Johanne Beyer 14 u = =
Michel Sørensen 52 u = Tjenestefolk
Abraham Sørensen 21 u = =
Søren Jørgensen 16 u = =
101. et Huus
Christen Smed 55 g I Sognet Huusmand og Smed
Margrethe Pedersdatter 49 g = Hans Kone
Peder Smed 25 g = Indsidder og Smed
Maren Jensdatter 24 g = Hans Kone
Rasmus Jensen 17 u = Smedelærling
Ane Suder 16 u = Tjenestepige
102. en Gaard
Christen Sørensen 38 g I Sognet Gaardmand
Inger (Christensdatter) Molbo 32 g = Hans Kone
Dorthe Marie Smed 12 u = Deres Børn
Barbara Smed 8 u = =
Bodil Margrethe Smed 2 u = =
Morten Møller 72 E = Huusfaders Fader, som af
ham forsørges
Jørgen Knudsen 19 u = Tjenestefolk
Mette Sørensdatter 28 u = =
Christen Molbo 40 u = Søemand
103. et Huus
Hans Flensborg 68 g Flensborg Huusmand og Dagleier
Karen Nielsdatter 45 g I Sognet Hans Kone
Nicolai Flensborg 14 u = Deres Børn
Niels Søren Flensborg 11 u = =
Christen Thund Flensborg 9 u = =
Mads Flensborg 3 u = =
104. et Huus
Rasmus Jensen 34 g Onsbjerg Huusmand og Dagleier
Karen Jensdatter 35 g Tafteberg Hans Kone
Dorthe Johanne Sønderup 13 u I Sognet Deres Børn
Maren Sønderup 9 u = =
Jens Sønderup 4 u = =
Christine Sønderup 1 u = =
105. et Huus
Niels (Nielsen) Suder 56 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Maren Michelsdatter 57 g Tafteberg Hans Kone
106. et Huus
Knud (Jørgensen) Skjøt 54 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Mette Marie Johansdatter 46 g = Hans Kone
Karen Skjøt 14 u = Deres Børn
Søren Skjøt 12 u = =
107. et Huus
Niels Andreas Sørensen 37 g Aalborg Skomager
Eleonore Martine Faxholm 36 g Brundby Hans Kone
Mads Vilhelm Sørensen 6 u I Sognet Deres Børn
Søren Sørensen 3 u = =
Niels Andreas Sørensen 1 u = =
108. en Gaard
Bodil Marie Gaard 28 E I Sognet Gaardmandsenke
Mette Johanne Gaard 9 u = Hendes Barn
Maren Jacobsdatter 52 E = Huusmoders Moder
Jens Møller 26 u = Tjenestefolk
Michel Fløistrup 14 u = =
109. en Gaard
Gomme Andersen 31 g I Sognet Gaardeier og Lærer ved en
Hjælpeskole
Bodil Marie Molbo 25 g = Hans Kone
Mette Gommesen 4 u = Deres Børn
Ane Margrethe Gommesen 1 u = =
Lars Christensen 47 g = Huusfaders Svigerforældre,
Apollone Jørgensdatter 59 g = som af ham forsørges
Christen Tolder 27 u = Tjenestefolk
Karen Olesdatter 20 u Haarmark =
110. et Huus
Christen Sjørsleff 28 g I Sognet Huusmand og Møller
Dorthe Clemmensdatter 27 g = Hans Kone
Clemmen Sjørsleff 5 u = Deres Børn
Peder Sjørsleff 3 u = =
Sophie Amalie Frandsdatter 75 E Hvam Aftægtsenke
Viborg A
111. et Huus
Mariane Henriksdatter 35 E Østerby Huusmandsenke
Henrik Hjort 13 u = Hendes Børn
Maren Hjort 10 u = =
Margrethe Hjort 7 u I Sognet =
Apollone Hjort 5 u = =
Ane Kathrine Hjort 1 u = =
112. et Boelssted
Rasmus Mortensen 31 g I Sognet Boelsmand
Dorthe Molbo 28 g = Hans Kone
Barbara Smed 4 u = Deres Børn
Morten Smed 3 u = =
Morten Smed 63 g = Huusfaders Forældre, som
Kirsten Jørgensen 64 g Tanderup forsørges af ham
113. et Huus
Rasmus Jørgen Jensen 45 g I Sognet Huusmand og Søemand
Karen Rasmusdatter 48 g = Hans Kone
Jens Fisker 14 u = Deres Børn
Rasmus Fisker 10 u = =
Mariane Fisker 8 u = =
Birthe Fisker 6 u = =
114. et Huus
Niels Christian Nielsen 28 g Kongsgaard Huusmand og Dagleier
Randers A.
Mette Johanne Fisker 21 g I Sognet Hans Kone
Niels Andreas Nielsen 1 u = Ders Barn
115. en Gaard
Ole Sørensen 33 g I Sognet Gaardmand
Maren Mortensdatter 22 g = Hans Kone
Søren Madsen 1 u = Deres Barn
Søren Michelsen 74 E = Huusfaders Fader, som af
ham forsørges
Christen Bonde 22 u = Tjenestefolk
Mariane Bonde 22 u = =
116. et Huus
Christen Thund 36 g Onsbjerg Huusmand og Dagleier
Mette Hjort 34 g I Sognet Hans Kone
Karen Thund 2 u = Deres Barn
Karen Michelsdatter 73 E Sjelle ved Aftægtskone
Aarhus
117. en Gaard
Søren Larsen (Gaard) 31 g I Sognet Gaardmand
Kirsten Sørensdatter 28 g = Hans Kone
Margrethe Sørensdatter (Gaard) 5 u = Deres Barn
Kirsten Michelsdatter 69 E = Aftægtskone
Johannes Skræder 21 u = Tjenestefolk
Michel Bonde 17 u = =
Karen Hjulmand 25 u = =
118. et Huus
Hans Pedersen 32 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Hjulmand 33 g = Hans Kone
Hans Hjulmand 10 u = Deres Børn
Mette Hjulmand 6 u = =
Kirsten Marie Hjulmand 2 u = =
Hans Hjulmand 61 E = Huusfaders Svigerfader
119. et Huus
Peder Sørensen Degn 30 g I Sognet Huusmand og Skipper
Mette Sjørsleff 32 g = Hans Kone
Peder Degn 4 u = Deres Børn
Søren Peter Degn 2 u = =
120. Moesgaard - udflyttergaard
Søren Sørensen 55 g I Sognet Gaardmand
Grethe Nielsdatter 49 g = Hans Kone
Søren (Sørensen) Moesgaard 22 u = Deres Børn
Mette Johanne (Sørens.) Moesgaard 20 u = =
Niels (Sørensen) Moesgaard 7 u = =
Ole (Sørensen) Moesgaard 5 u = =
121. Brøndkjær - udflyttergaard
Niels Jørgen Rasmussen 37 g Langemark Gaardmand
Maren Sørensdatter 29 g I Sognet Hans Kone
Ane Kathrine Brøndkjær 11 u = Deres Børn
Inger Dorthea Brøndkjær 6 u = =
Rasmus Søren Brøndkjær 2 u = =
Søren Thomasen 54 E = Huusfaders Fader, som af
ham forsørges
Mariane Traneberg 21 u = Tjenestepige
MAARUP
1. et Huus
Rasmus Jensen 32 g I Sognet Huusmand og Tømmermand
Karen Hansdatter 31 g = Hans Kone
Bodil Margrethe
Johanne Rasmusdatter 7 u = Deres Barn
Mariane Christensdatter 3 u = =
Maren Christensdatter 64 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
2. et Huus
Jens Hjort 45 g Aarhus Huusmand og Dagleier
Marie Kirstine Andersdatter 39 g I Sognet Hans Kone
Jens Hjort 15 u = Deres Børn
Rasmus Hjort 12 u = =
Morten Jørgen Hjort 9 u = =
Maren Hjort 8 u = =
3. et Huus
Peder Møller 29 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Rasmusdatter 28 g = Hans Kone
Mette Johanne Møller 2 u = Deres Barn
4. en Gaard
Christen Søren Sørensen 57 g I Sognet Gaardmand
Ane Jensdatter 68 g = Hans Kone
Niels Johan Adamsen 19 u = Tjenestefolk
Ane Kirstine Hansdatter 24 u Brundby =
5. en Gaard
Rasmus Michelsen 43 g I Sognet Gaardmand
Barbara Villadsdatter 41 g = Hans Kone
Villads (Rasmussen) Molbo 14 u = Deres Børn
Karen (Rasmusdatter) Molbo 11 u = =
Villads Molbo 78 g = Huusfaders Svigerforældre
Barbara Michelsdatter 65 g = =
Christen Villadsen 31 u = Tjenestefolk
Ane Michelsdatter 18 u = =
6. et Huus
Jens (Christensen) Suder 54 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Christensdatter 54 g = Hans Kone
Johan Jørgen Suder 9 u = Deres Barn
7. et Huus
Jens Pedersen (Puds) 49 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Olesdatter 37 g Onsbjerg Hans Kone
Jens (Jensen) Puds 15 u I Sognet Deres Børn
Maren (Jensdatter) Puds 8 u = =
Ole Puds 5 u = =
Apollone Puds 2 u = =
8. et Huus
Jørgen Jensen (Simonsen) 48 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Birthe Marie Jensdatter 45 g Onsbjerg Hans Kone
Margrethe Simonsen 13 u = Deres Barn
Jens Simonsen 9 u = =
9. et Huus
Søren Terkelsen 65 g Langemark Huusmand og Feldbereder
Ane Mette Suder 30 g I Sognet Hans Kone
Peder Sørensen 11 u = Deres Børn
Jens Sørensen (Knudsen) 10 u = =
Karen Marg. Sørensen (Knudsen 5 u = =
Kirsten Sørensen (Knudsen) 2 u = =
10. en Gaard
Christen (Sørensen) Beyer 54 g I Sognet Gaardmand
Barbara (Michelsd.) Skræder 30 g = Hans Kone
Søren Beyer 9 u = Deres Børn
Margrethe Beyer 6 u = =
Michel Beyer 5 u = =
Maren Beyer 4 u = =
Rasmus Beyer 3 u = =
Margrethe Sørensdatter 76 E = Huusfaders Moder som af
ham forsørges
Michel Sørensen 30 u = Tjenestefolk
Villads Hansen 16 u = =
Kirsten Clemmensdatter 28 u = =
Kirsten Ibsdatter 17 u Selsingg. =
11. en Gaaard
Ole Thundbo 34 g I Sognet Gaardmand
Karen Michelsdatter 32 g = Hans Kone
Jørgen Thundbo 7 u = Deres Børn
Ane Thundbo 4 u = =
Mette Thundbo 1 u = =
Michel Madsen 64 g = Huusfaders Svigerforældre, som
Ane Pedersdatter 62 g = af ham forsørges
12. en Gaard
Bodil Rasmusdatter 50 E I Sognet Gaardmandsenke
Maren (Jensdatter) Molbo 28 u = Hendes Børn
Jacob (Jensen) Molbo 27 u = =
Bodil (Jensdatter) Molbo 25 u = =
Rasmus (Jensen) Molbo 21 u = =
Christen (Jensen) Molbo 18 u = =
Margrethe (Jensd.) Molbo 16 u = =
13. en Gaard
Jørgen Søren Thundbo 41 g I Sognet Gaardmand
Ane Johanne Pedersdatter 39 g Permelille Hans Kone
Bodil Margrethe Thundbo 10 u I Sognet Deres Børn
Mette Thundbo 9 u = =
Ane Margrethe Thundbo 7 u = =
Michel Jørgen Thundbo 1 u = =
Jens (Jørgensen) Thundbo 68 g = Huusfaders Forældre, som
Mette Michelsdatter 75 g = af ham forsørges
Jens Sørensen 22 u = Tjenestefolk
Maren Olesdatter 29 u Tafteberg =
14. et Huus
Rasmus Møller 31 g I Sognet Huusmand og Baadfører
Sidsel Jensdatter 29 g = Hans Kone
Ane Mette Møller 4 u = Deres Barn
Jens Møller 55 g = Huusfaders Forældre, som
Ane Kirstine Pedersdatter 43 g = af ham forsørges
15. et Huus
Søren Knudsen 72 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Kirsten Michelsdatter 70 g = Hans Kone
Poul Hansen (Tuse) 34 g = Indsidder og Dagleier
Mette Sørensdatter 39 g = Hans Kone
Margrethe Poulsdatter (Tuse) 9 u = Deres Barn
Hans Poulsen (Tuse) 5 u = =
Barbara Poulsdatter (Tuse) 2 u = =
16. et Huus
Peder Bonde 29 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Bodil Marie Skonning 39 g = Hans Kone
Niels Jensen 13 u = Deres Børn
Bodil Margrethe Jensdatter 11 u = =
Rasmus Jensen 8 u = =
Ane Johanne Pedersdatter 4 u = =
Bodil Marie Pedersdatter 2 u = =
Bodil Rasmusdatter 69 E = Huusfaders Svigermoder, som af
ham forsørges
17. en Gaard
Jens Jacobsen 58 g I Sognet Gaardmand
Maren Rasmusdatter 48 g = Hans Kone
Christen (Jensen) Farver 20 u = Deres Børn
Mette Marie (Jensd.) Farver 17 u = =
Peder (Jensen) Farver 14 u = =
Jens (Jensen) Farver 13 u = =
Villads (Jensen) Farver 10 u = =
Bodil Margr.(Jensd.) Farver 9 u = =
Inger (Jensdatter) Farver 8 u = =
18. en Gaard
Clemmen (Jensen) Jyde 50 g I Sognet Gaardmand
Ane Michelsdatter 48 g = Hans Kone
Hans (Clemmensen) Jyde 22 u = Deres Børn
Jens Søren (Clemmensen) Jyde 19 u = =
Michel (Clemmensen) Jyde 16 u = =
Søren (Clemmensen) Jyde 12 u = =
Ane Jensdatter 53 E = Huusfaders Søster
Mette Kirstine Sørensdatter 19 u = Hendes Datter - Tjenestepige
19. en Gaard
Ole (Sørensen) Gaard 63 E I Sognet Gaardmand
Søren (Olesen) Gaard 29 g = Hans Søn, Indsidder
Maren Jensdatter 25 g = Hans Kone
Margrethe Gaard 2 u = Deres Barn
Michel Olesen 34 u = Huusfaders Søn
Kirsten Jørgensdatter 68 u = Huusfaders Svigerinde
Bodil Jensdatter 19 u = Tjenestepige
20. et Huus
Rasmus Skonning 25 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Maren Pedersdatter 25 g Tafteberg Hans Kone
Kirsten Jensdatter 64 E I Sognet Aftægtskone
21. en Gaard
Christian Nielsen 50 g I Sognet Handelsmand og Gaardmand
Margrethe Mortensdatter 31 g Besser Hans Kone
Ane Johanne Thundbo 15 u I Sognet Deres Børn
Michel Thundbo 13 u = =
Niels Christian Thundbo 5 u = =
Bodil Thundbo 3 u =
Peder Jensen 17 u = =
Jørgen Møller 25 u Besser Tjenestefolk
Ane Katrine Jensdatter 25 u Tunø =
Ane Hansdatter 21 u Brundby =
Karen Madsdatter 19 u = =
22. en Gaard
Niels Nielsen 46 g I Sognet Gaardmand
Inger Villadsdatter 38 g = Hans Kone
Barbara (Nielsdatter) Holm 13 u = Deres Børn
Villads (Nielsen) Holm 9 u = =
Niels Holm 6 u = =
Christian Clemmensen 25 u = Tjenestefolk
Jens Jensen 16 u = =
Bodil Suder 21 u = =
23. et Huus
Christen Rask 31 g I Sognet Huusmand og Dagleier
Maren Christensdatter 41 g Koldby Hans Kone
Christian Jørgensen 15 u I Sognet Deres Børn
Karen Margrethe Jørgensdatter 8 u = =
Jørgen Christensen (Skjøt) 5 u = =
Rasmus Christensen (Skjøt) 4 u = =
Morten Jørgen
Christensen (Skjøt) 1 u = =
24. et Fattighuus
John Henriksen 26 g Tanderup Husmand, Indsidder og Daglejer
Karen Møller 29 g I Sognet Hans Kone
Karen Møller 3 u = Deres Børn
Ane Møller 1 u = =
Michel Kjeldsen 37 g = Indsidder og Skoemager
Ane Marie Pedersdatter 31 g = Hans Kone
Rasmus Peter Kjeldsen 9 u Tanderup Deres Børn
Christen Kjeldsen 7 u I Sognet =
Michel Kjeldsen 5 u = =
Christian Kjeldsen 2 u = =
Maren Kjeldsen 1 u = =
25. en Gaard
Peder Pedersen 26 g I Sognet Gaardmand
Ane Mette Michelsen 25 g = Hans Kone
Maren Pedersdatter 1 u = Deres Barn
Mette Kirstine Sørensdatter 45 E = Aftægtskone
Søren Hansen 21 u = Tjenestefolk
Maren Jensdatter 21 u = =
26. Frederikshøy
Jens Hermansen Gotthardt 35 g Marstal Gaardfæster, Handelsmand
Sara Caroline Skaarup 39 g Frænderup Hans Kone
Ærøe
Hansine Claudine Gotthardt 14 u Marstal Deres Børn
Anine Gustava
Nicoline Gotthardt 6 u = =
Marie Alberta Caroline
Gotthardt 4 u = =
Hans Nielsen Hansen 23 u = Tjenestefolk
Ellen Kathrine Petersen 31 u = =
Ane Margrethe Rasmussen 25 u Ommel =
Nordborg A.
27. Langøre - et Huus
Andreas Nielsen Radoor 44 g Vst. Vedsøe Magasinbestyrer
Ribehuus A.
Elise Kirstine Høyer 38 g Københ. Hans Kone
Ingeline Nielsen 12 u Langøre Deres Børn
Nancy Nielsen 10 u = =
Augusta (Henriette) Nielsen 7 u = =
Christiane Nielsen 6 u = =
Niels Christian Nielsen 3 u = =
Lovise Nathalia Hjort 27 u Københ. Huusjomfru
Maren Enevoldsen 24 u Rasnders Tjenestepige
28. Lilleøre - et Huus
Svend Mortensen Kjerulff 37 g Stauns Bundgarnseier og Fisker
Jacobine Marie Brøchner 30 g Aarhuus Hans Kone
Clara Kjerulff 6 u Besser Deres Børn
Ane Kathrine Kjerulff 4 u = =
Svendine Jacobine Kjerulff 2 u = =
Else Kathrine Lund 64 E Aarhuus Konens Moder, som af ham forsørges
29. Kanhave - et Huus
Søren Christensen (Rysser) 44 g Tanderup Huusmand og Dagleier
Ane Johanne Jensdatter 50 g Pillemark Hans Kone
Kirsten Margr. Sørensdatter 14 u Tanderup Deres Børn
Bodil Marie Sørensdatter 12 u = =
Summa 158 Familier - 892 Personer
Thomas Michelsen
Kirkesanger og Skolelærer